RETEINERID. Kuidas säilitada ortodontilise ravi tulemust?


Kui pikk ja pingutustnõudev ortodontiline ravi on lõppemas, algab periood, mis on ehk kõige tähtsam. See on retentsiooniperiood, kus tulemus fikseeritakse ja säilitatakse pika aja jooksul.

Kas sa teadsid, et hambad on oma loomult liikuvad? Seepärast ortodont saabki neid nihutada. Hammastele mõjuvad erinevad jõud, näiteks mälumisel, huule ja keele survel, hingamisel jne. Hambad proovivad pidevalt leida tasakaaluasendit nende jõudude vahel. Seettu on ülioluline jälgida ortodondi soovitusi, et vältida hammaste soovimatut nihkumist breketravi järgselt,

Ortodontiline retentsiooniperiood

Ortodontilisel ravil on erinevad faasid: reastamine, tööfaas, lõpufaas ja retentsioon. Kui aparaadid eemaldatakse, algab retentsiooniperiood. Retentsiooniperiood tähendab hammaste hoidmist asendis, mis saavutati ortodontilise ravi käigus.

On oluline teada, et korrektne hambumus ja alalõualiigese asend

aitavad hammastel paremini püsida saavutatud asendis. Kuid siiski alati peale igasugust ortodontilist ravi (breketid, alainerid) on hammastel kalduvus naasta algse asendi suunas. Selle vältimiseks on kasutusel 2 tüüpi reteinereid.

Hammastele fikseeritud reteiner


Spetsiaalne kaar (punutud roostevabast terasest) kleebitakse alati alumiste kuue esihamba keelepoolsele pinnale, silmahambast silmahambani. Mõnikord kleebitakse reteiner ka ülemistele hammastele. Hammastele fikseeritud reteiner on mugav, kuna kaar on väga peenike ja liim asetatakse nii, et see oleks lame, ilma teravate servadeta. Reteineri alt igeme juurest hammaste vahede puhastamiseks on soovitatav kasutada superflossi tüüpi hambaniiti või peenikest hambavaheharja. Nii on võimalik eemaldada katt ja toidujäägid sealt, kuhu suure hambaharjaga ei pääse.