top of page

RETEINERID. Kuidas säilitada ortodontilise ravi tulemust?


Kui pikk ja pingutustnõudev ortodontiline ravi on lõppemas, algab periood, mis on ehk kõige tähtsam. See on retentsiooniperiood, kus tulemus fikseeritakse ja säilitatakse pika aja jooksul.

Kas sa teadsid, et hambad on oma loomult liikuvad? Seepärast ortodont saabki neid nihutada. Hammastele mõjuvad erinevad jõud, näiteks mälumisel, huule ja keele survel, hingamisel jne. Hambad proovivad pidevalt leida tasakaaluasendit nende jõudude vahel. Seettu on ülioluline jälgida ortodondi soovitusi, et vältida hammaste soovimatut nihkumist breketravi järgselt,

Ortodontiline retentsiooniperiood

Ortodontilisel ravil on erinevad faasid: reastamine, tööfaas, lõpufaas ja retentsioon. Kui aparaadid eemaldatakse, algab retentsiooniperiood. Retentsiooniperiood tähendab hammaste hoidmist asendis, mis saavutati ortodontilise ravi käigus.

On oluline teada, et korrektne hambumus ja alalõualiigese asend

aitavad hammastel paremini püsida saavutatud asendis. Kuid siiski alati peale igasugust ortodontilist ravi (breketid, alainerid) on hammastel kalduvus naasta algse asendi suunas. Selle vältimiseks on kasutusel 2 tüüpi reteinereid.

Hammastele fikseeritud reteiner


Spetsiaalne kaar (punutud roostevabast terasest) kleebitakse alati alumiste kuue esihamba keelepoolsele pinnale, silmahambast silmahambani. Mõnikord kleebitakse reteiner ka ülemistele hammastele. Hammastele fikseeritud reteiner on mugav, kuna kaar on väga peenike ja liim asetatakse nii, et see oleks lame, ilma teravate servadeta. Reteineri alt igeme juurest hammaste vahede puhastamiseks on soovitatav kasutada superflossi tüüpi hambaniiti või peenikest hambavaheharja. Nii on võimalik eemaldada katt ja toidujäägid sealt, kuhu suure hambaharjaga ei pääse.


Eemaldatavad reteinerid

Eemaldatavaid reteinereid kasutatakse põhiliselt ülemisel hambakaarel, kuid mõnikord ka all. Need võivad olla kombineeritud fikseeritud reteineritega. Eemaldatavat reteinerit kantakse öösiti. Nii tagatakse pikema aja jooksul hammaste paigal hoidmine. Eemaldatavat reteinerit tuleb puhastada iga päev neutraalse vedelseebi ja harjaga. Samuti on apteegis saadaval spetsiaalsed tabletid eemaldatava reteineri puhtuse tagamiseks. Enamkasutatavad eemaldatavad reteinerid on retentsiooniplaat ja vaakumreteiner. Nii fikseeritud kui ka eemaldatavate reteinerite hind on enamasti planeeritud ravi kogumaksumuse sisse. Reteinereid ei tohiks kasutada vähem kui ortodont ette nägi. Vähene kandmine viib tulemuse tagasilanguseni.


vaakumreteiner

Commentaires


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page