top of page

Mida teha, kui mul on tundlikud hambad?

Paljud inimesed on mures hammaste tundlikkusega külmale ja kuumale, hapule, magusale või puudutusele, sh hambapesu ajal. Lahenduse leidmiseks tuleb esmalt leida kaebuse põhjustaja, et see kõrvaldada ning olukorrale leevendust saada.

Järgnevalt on toodud mõned mured ning ohumärgid, millele sel puhul tähelepanu pöörata.


Kõik mu hambad sähvatavad valusalt, kui ma midagi külma joon.“

Kui tegemist on mitme hamba samaaegse temperatuuritundlikkusega, tuleks hoolikalt üle vaadata igeme- ja hamba üleminekuala. Pesu puhul tasub meeles pidada, et hambaid tuleb pehme harjaga puhastada hoolikalt, kõigile pindadele tähelepanu pöörates, ning vältida liiga tugevat survet. Harjased peaksid olema suunatud 45-kraadise nurga all igemevao suunas, et see õrnade liigutustega puhastada ning vältida liigset survet igemetele.


  • Liiga tugev harjamine –

Hambaharja on õige hoida nagu pliiatsit, siis on surve väiksem. Hea nipp on jälgida, et harjamisel harjased tugevalt kahte lehte laiali surutud ei oleks. Õige surve puhul on harjaste tipud paindumata ning tipud saavad iga liigutusega õrnalt kaasa liikuda.


  • Liiga tugev hambahari

„Hard“ ja „medium“ markeeringuga hambaharjad sobivad suurepäraselt valgete tenniste või vannitoas vuugivahede puhastamiseks.

Proovi nii: eriti just tundlike hammaste puhul (aga tegelikult muidu ka) võiks hambahari olla pehme („soft“) või isegi eriti pehme (pakil märge nt „extra soft“ või „ultrasoft“). Selline hambahari on hamba kaelaosas paikneva õhukese emailikihi suhtes õrnem ning aitab seda kahjustusi süvenemata puhastada.


  • Harjamine vahetult pärast sööki –

Peale söögikorda on keskkond suus happeline ning emaili hõõrumisel kulub see sel ajal kergesti – tõeline karuteene tundlikele hammastele.

Aga hea plaan on: Hea oleks pärast sööki oodata isegi 1 tund, et happeline keskkond jõuaks neutraalseks tagasi minna. Õhtune hambapesu võiks kindlasti olla enne magamaminekut, mitte pärast filmi-kõrvale-näksimist. Hommikul on hea harjumus pesta hambad juba enne hommikusööki ning pärast sööki juua veidi vett ja närida ksülitooli sisaldavat närimiskummi.


  • Hambaharja vale asend -

Järsk horisontaalne harjamine võib hamba kaelaosasse kulutada täiesti tuntavad vaod, kus paljastub emailikihi all olev dentiin. Dentiin on tubulaarse ehitusega ehk koosneb tillukestest torulaadsetest struktuuridest, mida mööda tundlikkust tekitav ärritus jõuab hamba närviruumini. Ai...

Tee hoopis nii: Hambaharja suund peaks olema 45-kraadise nurga all igemevao poole, st alumisi hambaid pestes keskmisest veel allapoole ning ülemiste puhul veidi rohkem ülespoole suunatud.


  • Eemaldamata jääv hambakatt ja -kivi -

Valulike igemete või hambakaelte puhul on s