top of page

Mida teha, kui mul on tundlikud hambad?

Paljud inimesed on mures hammaste tundlikkusega külmale ja kuumale, hapule, magusale või puudutusele, sh hambapesu ajal. Lahenduse leidmiseks tuleb esmalt leida kaebuse põhjustaja, et see kõrvaldada ning olukorrale leevendust saada.

Järgnevalt on toodud mõned mured ning ohumärgid, millele sel puhul tähelepanu pöörata.


Kõik mu hambad sähvatavad valusalt, kui ma midagi külma joon.“

Kui tegemist on mitme hamba samaaegse temperatuuritundlikkusega, tuleks hoolikalt üle vaadata igeme- ja hamba üleminekuala. Pesu puhul tasub meeles pidada, et hambaid tuleb pehme harjaga puhastada hoolikalt, kõigile pindadele tähelepanu pöörates, ning vältida liiga tugevat survet. Harjased peaksid olema suunatud 45-kraadise nurga all igemevao suunas, et see õrnade liigutustega puhastada ning vältida liigset survet igemetele.


  • Liiga tugev harjamine –

Hambaharja on õige hoida nagu pliiatsit, siis on surve väiksem. Hea nipp on jälgida, et harjamisel harjased tugevalt kahte lehte laiali surutud ei oleks. Õige surve puhul on harjaste tipud paindumata ning tipud saavad iga liigutusega õrnalt kaasa liikuda.


  • Liiga tugev hambahari

„Hard“ ja „medium“ markeeringuga hambaharjad sobivad suurepäraselt valgete tenniste või vannitoas vuugivahede puhastamiseks.

Proovi nii: eriti just tundlike hammaste puhul (aga tegelikult muidu ka) võiks hambahari olla pehme („soft“) või isegi eriti pehme (pakil märge nt „extra soft“ või „ultrasoft“). Selline hambahari on hamba kaelaosas paikneva õhukese emailikihi suhtes õrnem ning aitab seda kahjustusi süvenemata puhastada.


  • Harjamine vahetult pärast sööki –

Peale söögikorda on keskkond suus happeline ning emaili hõõrumisel kulub see sel ajal kergesti – tõeline karuteene tundlikele hammastele.

Aga hea plaan on: Hea oleks pärast sööki oodata isegi 1 tund, et happeline keskkond jõuaks neutraalseks tagasi minna. Õhtune hambapesu võiks kindlasti olla enne magamaminekut, mitte pärast filmi-kõrvale-näksimist. Hommikul on hea harjumus pesta hambad juba enne hommikusööki ning pärast sööki juua veidi vett ja närida ksülitooli sisaldavat närimiskummi.


  • Hambaharja vale asend -

Järsk horisontaalne harjamine võib hamba kaelaosasse kulutada täiesti tuntavad vaod, kus paljastub emailikihi all olev dentiin. Dentiin on tubulaarse ehitusega ehk koosneb tillukestest torulaadsetest struktuuridest, mida mööda tundlikkust tekitav ärritus jõuab hamba närviruumini. Ai...

Tee hoopis nii: Hambaharja suund peaks olema 45-kraadise nurga all igemevao poole, st alumisi hambaid pestes keskmisest veel allapoole ning ülemiste puhul veidi rohkem ülespoole suunatud.


  • Eemaldamata jääv hambakatt ja -kivi -

Valulike igemete või hambakaelte puhul on sagedane viga hambapesu ajal igemepõletiku ja veritsuse tõttu hoolitsust vajavast osast eemale hoida või kiirustades üle minna. Nii koguneb katt ja kivi, kus tegutsevad hambaauke tekitavad bakterid ja nende elutegevuse jäägid ei lase süljest vajalikel mineraalidel hamba pinnani jõuda. Esmalt tekib pinna mineralisatsioonikahjustus, mis hiljem edasi areneb hambaauguks. Mineraalid kogub endasse hoopis hambakatt ja kõvastub niimoodi hambakiviks, mida kodus enam pestes eemaldada ei õnnestugi. Hambakivi soodustab aja jooksul igemete ja luu taandumist – paljastunud juurepind ei ole kaetud emaili, vaid pehmema ja tundlikuma juuretsemendiga.

Aga proovi: hambapinnad tuleb õrnalt ja hoolikalt harjaga puhastada. Veritsevate igemete muret tasub hambaarstile iga-aastases kontrollis kurta, et kindlasti abi saada. Hambakivi eemaldab hambaarst või suuhügienist ultraheli või käsiinstrumentide abil.


  • Loota, et katu ja kivi eemaldab suuvesi

Suuvesi tekitab suus pigem petliku värskuse efekti, kuid olulisem on hamba mehaaniline, st hambaharja ja hambaniidi või -vaheharjakestega puhastamine. Heaks suuhoolduseks peab hambad päriselt puhastama, närimiskumm ja suuvesi (teatud juhtudel) võivad abistada, kuid ei asenda hoolikat pesu ja niiditamist.


  • Sage happelise toidu ja joogi tarvitamine -

Hapu süvendab suukeskkonna happelisust ning tasakaalu on raskem taastada. Samuti võib hapu ise olla valuaistingu tekitaja. Hapule tundlikud on ka kaariesekolded ehk hambaaugud, nii et tasub hambaarstil lasta tundlikkust põhjustava koha üle kontrollida.



Kui põhjus leitud, siis lisaks selle kõrvaldamisele on paljudel abi tundlikkust vähendavatest hambapastadest või hella hambakaela vaigu või mineraalide baasil lakiga katmisest hambaarsti juures. Esmase valikuna võib soovitada tundlikkust vähendavaid pastasid, mille järjepideval kasutamisel on eeliseks pidev efekti hoidmine. Näiteks kaaliumnitraati sisaldavad pastad toimivad ärritust edasikandvate dentiinituubulite katjate ning täitjatena – mineraalse ühendiga okludeeritud toruke ei anna ärritust enam nii kergesti edasi. Pärast hambapesu võiks pasta jätta veega välja loputamata, piisab vahu väljasülitamisest – nii saab tugevama kaitse ka hambaaukude tekkimise vastu. Saadaval on ka kaltsiumi- ja fosfaatioonidega nn hambavaht (nt GC Tooth Mousse), mis aitab igemeäärsete pinnakahjustuste ja ka breketravi puhul breketi ümber tekkinud kriitvalgete mineraale kaotanud laikude puhul.


Süvenenud kahjustuse puhul (tekib eriti kiiresti kombinatsioonis bruksismi ehk hammaste kokkusurumise ja krigistamisega) võib olla vajalik defekti taastamine täidismaterjaliga.


Pikaajalisel tundlikkuse kestmisel või süvenemisel võib hambapulp ehk hambas olev närvikude oma vastupanust loobuda ning pöördumatult põletikuliseks muutuda. Seega tuleb tundlikke hambaid võtta kui probleemi, mida ei tasu ignoreerida. Põhjuse leidmise ja lahendustega tasub tegeleda.


Üks mu hammas ei kannata üldse külma või kuuma ja valutab pärast kohvi joomist“/“Valutas hiljem öösel ka“/“Jääb pikemalt tuikama“

Kestvam valuaisting külmaga kokkupuutel või aina tugevamaks muutuv valu kuuma tõttu tekitab enamasti tunde, et „midagi on nüüd tõesti valesti“. Sel juhul on mõistlik kahtlustada, et tegu on ühe kindla hambaga, mille keskel asuvas närvikoes on ärritajate toimel juba tekkinud põletik. Selline hammas vajab juureravi. Valu on tõsine häiresignaal - pöördu hambaarsti juurde, et hinnata olukorda ja otsustada sobivaim ravi.

Kui mitu päeva kestev valu mööda läheb, on see märk sellest, et põletikus hambanärv on lõplikult kahjustunud ning selline närv ise enam ei valuta. Mõne aja pärast progresseerub põletik hamba juuretippude alla ning siis on kahjustus juba veelgi suurem, kuna haaratud on ka juurt ümbritsevad koed, sh lõualuu.


Mida varem valuga tegeleda, seda lihtsam ja leebem on ravi!

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page